sayfa içeriği

Başlığım
 
sayfa içeriği

ÜLSELASTİF ENTERİTİS (BILDIRCIN HASTALIĞI)

 

            Genç kanatlıların daha çok etkilendiği bu hastalığa neden olan bakterinin CLOSTRİDİUM COLİNUM olduğu bildirilmektedir. Bu hastalık yerde yetiştirilme yönteminde ortaya çıkmakta ve özellikle genç kanatlılarda yüksek oranlarda ölüme neden olabilmektedir. Hastalığın bu derece etkili olmasında yerde tutulan hastalığın kendi gübrelerini yeme özelliğinin ayrı bir yeri olduğuna işaret edilmektedir. Elde mevcut sürüde ölüm hallerinin devamına rağmen ortaya belirgin semttonların çıkmadığı bu rahatsızlıkta hayvanlarda ilgisizlik ve dikkatsizlik kamburlaşma gözlerde kısmen kısma Ve tüylerde form bozukluğu gözlenmektedir. Bu hastalığa yakalanmış hayvanlarda 0.5 g/lt oranında streptomisin içeren içme suyunun yada 60 g/ton içerikli yemin tedavide etkin olabileceği bunun gibi 100 g/ton bacitracin veya 500 g/ton kiloroamfelikol içerikli yemlerinde kullanılabileceği de bildirilmektedir. Bu hastağa neden olan bakterilerin atlık üzerinde canlı kalabileceği bildirildiğinden bir önlem olarak genelde kafeste yetiştiricilik önerilmektedir.
0 Yorum - Yorum Yaz

PULLORUM

 

Zararlı mikroorganizması ‘Salmonello pullorum’ olan bu hastalık diğer kanatlılarda olduğu gibi bıldırcınlarda da ortaya çıkabilen bir hastalık bilinmektedir genellikle yumurtadan bulaşan bu hastalıkta asıl etkilendirmeler civcivlerde ortaya cıkmakta.Ergin hayvanlarda ise kendini gizleyebilmektedir.

            Bu hastalığa yakalanmış civcivlerde ortaya çıkan ölüm hallederi kuluçka makinasında başlayıp hayvanlar 10-15 günlük olunyaca kadar devam edebilmekle beraber ölüm durumu  2 veya 3 haftalarda maksimum hale gelmektedir.Bu hastalığın tipik belirtileri akıntı tüy formunun bozulması toplanma hallediri beyaz isal nefes almada ve solumun güçlüğü olarak bilinmektedir.Ergin hayvanlarda belirgin bir semtom ortaya çıkmamakla beraber Yumurta veriminde azalmalar döllü yumurta oranının azalması ve çıkış gücünde yavaşlama gibi belirtiler bu hastalığa bağlanabilir.

             Bulaştıktan sonra dişi hayvanlara yerleşen onlardan yumurtaya geçen ve nihayet civcivlerde ölümü neden olan bilen bu rahatsızlığın etkin bir tedavisi bulunmamakla beraber bazı sülfanomitler, sülfadiyazim ve sülfamerazim bazı etkili maddeler civciv ölümlerinin azaltılmasında kullanılabilmektedir. Bunun gibi %0.40 kurazillodom katkılı yemlerle 2 hafta süreyle yapılan bir tedavi uygulamasında civciv ölümlerinin önlenmesinde sonuç alınabilmektedir. Ancak bu hastalıkla ilgili en önemli tekbirin sürünün sağlıklı hayvanlardan oluşturulması bildirilmektedir.
0 Yorum - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam48
Toplam Ziyaret289192
Takvim
Saat
Hava Durumu
Anlık
Yarın
26° 29° 14°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar4.84304.8624
Euro5.67785.7005